Saturday, February 26, 2022

Az Oroszország - Ukrajna háborúról: linkek és kibeszélő

Pletser TamásAz elmúlt napokban csak úgy kapkodhatjuk a fejünket a ránk zúduló információ mennyisége alatt roskadozva. Itt most gyorsan nyitok egy „kibeszélő” posztot, amiben összegyűjtöm azokat a tipikusan hosszabb cikkeket, elemzéseket, esetleg bejegyzéseket, amelyek a stratégiai szempontból jelentős összefüggésekre fókuszálnak, igyekeznek átfogó képet adni, és talán segítenek jobban megérteni a helyzetet. Azon kaptam magam, hogy újra és újra ezeket linkelem különböző fórumokon, beszélgetések során, így jobb összeszedni őket. A listát igyekszem majd folyamatosan frissíteni, a kommentek közt pedig hozzátok a hasonló anyagokat!

Eddig nem látott nagyságú – és főleg: összetételű – orosz csapatösszevonás zajlik az ukrán–orosz határon, a háborús fenyegetés ráadásul Belarusz felől is megjelenőben van. Közben NATO-országok küldenek fegyvereket Ukrajnának. Miért éppen most történik ez? Ha megtörténik a legrosszabb, megnehezítheti-e az oroszok dolgát a 2014 óta látványosan felfejlesztett ukrán hadsereg? HetiVálasz podcastunkban minderről a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársával, Rácz András Oroszország-szakértővel beszélget Ablonczy Bálint és Vörös Szabolcs.

         Mindez már a múlt, de ennek ellenére érdemes pótolni a motivációk, célok megértése miatt.


  • Egy nagyszerű beszélgetés, amely a biztonságpolitika mellett az energetikáról is szól. Például 17 perc környékén arról, hogy miért is nem tudná Oroszország az Európának eladott gázt egy bojkott esetén csak úgy elpasszolni Kínának. Ehhez illusztrációként álljon itt a vezetékek térképe (forrás és részletek itt):


  • Maradjunk a Kínával kapcsolatosan gyakran felvetődő kérdéseknél:
  • Már-már egy történelmi érával ezelőtti írás az első támadás lehetőségéről. Érdekes látni, hogy ebből mi nem valósult meg mégsem. De ennél többről szól az interjú: az egyik legfontosabb üzenet, hogy ez bizony Ukrajnáról szól, nem pedig valami sokkal nagyobb dolog első lépcsőjét látjuk.
  • Ez már szintén a részben elavult előzmények rovatba tartozik, de a motivációkról, a kiszállás lehetőségéről, a miért mostról utólag is érdemes olvasni.
  • Dolgok, amikről ritkán beszélünk: az ukrán gazdaságot, kereskedelmet már maga a fenyegetés ténye is meglehetősen nehéz helyzetbe hozta, lévén az oda tartó szállítmányok, hajók, befektetések egyáltalán nem vagy csak iszonyú árakon tudtak biztosításokat kötni.
  • Egy terjedelmes, több tanulmányt szemléző írás arról, hogy vajon Oroszország meg fogja-e támadni Ukrajnát. Igen, ez már a múlt. Igen, érdemes elolvasni, mert rengeteg különböző szempont terítékre kerül, és utólag is érdekes látni, hogy mely a történelmi példák (Grúzia, Krím, stb.) fényében még egészen pár nappal ezelőttig megálló feltételezéseket és szempontokat dobta sutba Putyin és stábja.
  • A drónok szerepe óriási a modern hadviselésben, erre legutóbb az azeri-örmény összecsapások világítottak rá. Ehhez képest némiképp visszafogottnak tűnt az ilyen jellegű aktivitás ukrán részről, holott rengeteg orosz harckocsi masíroz a mai napig a közutakon. Ennek hátteréről két cikk, avagy mikor is határozta el magát Törökország a fegyverek exportjára: 

És akkor innen folyamatosan frissítve az újabb fejleményekre reflektáló anyagokkal.

  • 2022.02.25.: Két katonai elemző gondolatai az első napról, melyek szerint az oroszok nem érték el a kitűzött céljaikat: Patrick Fox és Michael Kofman Twitter threadjei a nevekre kattintva érhetőek el.
  • 2022.02.26.: 
    • Patrick Fox az orosz szempontból továbbra is rosszul alakuló második napról
    • Stanimir Dobrev threadje, ami megmagyarázni látszik számos több helyen felvetett furcsaságot az orosz előrenyomulásról. Röviden: lebecsülték az ukránokat, az aggódó hangok nem jutottak el a felsőbb vezetésig, a logisztikai problémáik miatt muszáj volt a meglepetés ereéjben bízni és sietni. És emiatt nem is tudják bevetni az egész állományt. 
    • Az orosz hadsereg logisztikájának határai egy Ukrajna vagy NATO tag elleni támadás idején
      A fentiek miatt érdemes elolvasni ezt a még novemberi bejegyzést az orosz sereg igen súlyos logisztikai problémáiról (köszi @Geo!). Nagyon egybecseng azzal, amit Dobrev is pedzeget a látottak alapján. 
  • 2022.02.27.:
    • Rácz András a Partizánban még szombat este arról, amit a tegnapi linkekben már pedzegettek: a villámháború elbukott, alighanem jön a B-terv némi szusszanásnyi szünettel... az ostrom. 


    • Az orosz villámháborús tervek kudarcot vallottak, de Ukrajnának így sincs oka az optimizmusra
      Ismét Rácz András, immár hétfő reggel, újabb 1,5 nappal a fentebbi videó után, ezúttal írásos formában.

      „Az orosz előrenyomulás valóban lassabb a vártnál, az ukránoknak sikerült átvészelniük az első napokat, és részben a harci szellemüknek köszönhetően elkerülték az azonnali összeomlást. Az orosz villámháborús tervek kudarcba fulladtak. Bármiféle túlzott optimizmustól óvnám azonban az ukránpárti közvéleményt, változó sebességgel, de mindenhol szorulnak vissza az ukránok. Ők itt győzelmet nem tudnak aratni, számukra az lehet a reális cél, hogy Oroszország ne érje el a saját céljait”

  •  2022.02.28.: Orosz agresszió Ukrajna ellen - Értékelés (Stratégiai Védelmi Kutatóintézet - NKE kerekasztal beszélgetés)
    Ez talán az eddigi legalaposabb, legsokrétűbb összefoglaló, mindenkinek nagyon ajánlom. Rácz András térképes elemzése a katonai helyzetről az elején remekül kontextusba helyezi a hozzánk eljutó információmorzsákat.  

  • 2022.03.02.: 
    • Beszéljünk kicsit a gazdaságról néhány magyarul megjelent cikken keresztül: 
    • A koronavírus járvány során már volt alkalmunk rádöbbenni, hogy az unalmas és egyszerűnek tűnő, természetesnek vett logisztika mennyire komplex és mennyire fontos. Ezt húzza alá számos hír a háborúval kapcsolatban is. Például ez a thread, amelyben egy korábban ezen a területen dolgozó a fényképek alapján az orosz járművek elhanyagolt kerekeire hívja fel a figyelmet. A következmény? Kénytelenek közúton mozogni, ami megkönnyíti a rajtaütéseket, korlátozza a mozgásukat. 
    • Egy apró pozitívnak mondható hír: bejárta a világsajtót, hogy Putyin a legmagasabb készültségi szintet rendelte el az orosz nukleáris erők számára. Valójában a valaha volt legmagasabb szintről van szó, amit békeidőben elrendeltek, összességében ez a második lépcsőfok a négyből. Alighanem arról van szó, hogy Putyin be akarta ezzel emelni a közbeszédbe az atomfegyverek kérdését ezáltal ráijesztve az európai közvéleményre , növelve a nyomást a politikusokon (ez a fórumokat olvasva sikerült is neki), viszont azt is jelezte a szakértők számára: nem akarja eszkalálni a helyzetet ezen a téren. Mindezt az ISW napi jelentésében olvashatjuk.  
  • 2022.03.03.: Felmérhetetlen szenvedés jöhet – vendégünk Rácz András és Resperger István ezredes [HetiVálasz 113]
    Mivel már nem változik olyan gyorsan a szituáció a fronton, így azt hittem, hogy Rácz András már nem tud olyan frekvenciával újat mondani, amilyennel meghívják - teljesen jogosan - a különböző műsorokba... Tévedtem. Ezúttal különösen az előzmények rész fogott meg: egy kiváló áttekintés a Krím megszállása óta lezajló eseményekről. 
  • 2022.03.09.: 

    • A végére hagytam a legfontosabbat, a kötelező darabot magyar nyelven: új elemzés a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet munkatársaitól: 


Hasznos linkek

• • •